Isover

Registrovaný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Rodinný dům Uhrovi

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 68 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

143 m2

Základní popis

Tento dům je svým stylem a vzhledem klasický vesnický dům, který však svým vybavením a nízkou energetickou náročností splňuje naše přání na maximálně komfortní dům pro bydlení. Dominantou domu bude především promyšlený prostor propojené kuchyně, jídelního koutku a obývacího pokoje. Dále pokračuje dlouhá chodba, která propojuje veškeré místnosti domu. V Chodbě se budou nacházet krbová kamna na výjimečné přitopení. Co se týče obytných pokojů, tak zde bude mít každý z pokojů svou vlastní šatnu. Dále se v domě bude nacházet drobná špíz hned vedle kuchyně, prostorná technická místnost a především prádelna.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Základové pasy tvoří prostý beton na velké vrstvě udusaných kamenů. Základová deska je tvořena betonem C 16/20 s kari sítí 100x100x8, který je na zhutnělém štěrkovém podsypu. Díky tvarovkách od firmy STAVOMODUL jsou základy rovnou zatepleny XPS 100mm.

Obvodové stěny


Pískový PORFIX 300mm + kontaktní zateplení fasády 200mm EPS nebo MV.

Stropy


Strop bude tvořen zavěšeným sádrokartonem na příhradových vaznících.

Střecha


Konstrukce příhradových vazníků a krytina bude pálená glazovaná taška.

Tepelné izolace

Základy 100m XPS, fasáda 200mm EPS nebo MV, strop 200mm kammené vaty + 300mm minerální vaty.

Způsob topení a ohřevu TUV

Vytápění domu budou zajišťovat infra panely + teplovzdušná krbová kamna. Ohřev TUV solárními panely + standartně el. proudem.

Větrání

Větrání domu bude zajišťovat rekuperace vzduchu (zatím nevíme jakého výrobce).

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jsme tříčlenná rodina a tento dům, který jsme vám představili je naším velikým snem. Jmenuji se Bohdan a jsem technik Laboratoře ve firmě zabývající se výrobou dílů pro automobilový průmysl. Má žena se jmenuje Lucie a v současné době je na mateřské dovolené, spolu s ní je doma i náš malý syn Bohdan junior a dává nám oběma pěkně zabrat jen co je pravda. Jelikož jsem manuálně zručný a máme velmi omezené finanční možnosti rozhodl jsem se náš vysněný dům postavit svépomocí a rozhodně toho nelituju. Je to úžasný pocit, když vidíte jak roste váš veliký sen. Jelikož jsem vystudoval elektrikařinu a má žena prodavačku neměli jsme žádné zkušenosti se stavbou domu. Obrovským pomocníkem nám byl internetový server svépomocí.cz a spousty rad a typů od známých. O spoustě navštívených veletrzích, stovkách strávených hodin na internetu a hromadě přečtených knih nemluvě.

SKLADBY KONSTRUKCÍ

Komentář

Bohužel výkresy skladeb konstrukcí nemám, tak vám je apson detailně popíši. Základy → standartní základová deska z C16/20, vyztužená kari sítí 100x100x8 s pasy z udusaných kamenů 500m + 600mm + 600mm tvarovky stavomodul, které tvoří zateplení základů 100mm XPS do hloubky 600m, vše vyplněno prostým betonem, který je vyztužen betonovými pruty 6 až 12mm.

 

Obvodová stěna → pískový PORFIX P2-440 PDK 300mm + kontaktní zateplení 200mm EPS nebo MV. Okna a dveře budou zasazena zároveň s venkovní stěnou obvodové stěny a zateplení fasády bude přetaženo 20 až 40mm přes rámy oken a dveří kvůli minimalizaci tepelných mostů. Nosné překlady budou tvořený U-profily PORFIX a budou rovnou napojeny na U-profily věnce domu.

 

Podlaha → 200mm EPS GREY + 50mm betonu na který příjde podlahová krytina.

 

Komín → jelikož se snažím dům stavět v pasivním standardu, tak jsem volil komín SCHIEDEL Absolut s větrací šachtou.

 

Strop → Zavěšený sádrokartonový podhled na vazníkové konstrukci střechy ve vzdálenosti 100mm. V podhledu se budou nacházet rozvody vzduchu rekuperační jednotky.

 

Střecha → konstrukce příhradových vazníků s pochozím prostorem uprostřed vazníků, který bude sloužit jako půdní prostor pro málo používané věci. Vazníky budou posazeny a ukotveny k pozednici, která bude ukotvena do věnce. Prostor mezi vazníky nad stropem bude zateplen vatou ISOVER Orsil 200mm + poté 300mm vatou ISOVER Domo plus. Krytina na střechy bude pálená taška. Okapový systém TiZn. Na střechu budu též dávat systém hromosvodu.

REALIZACE

Architekt

Ing. Robert Matějíček

Realizační firma

Má maličkost, manželka, náš maličký pomocník a případní pomocníci z řad kamarádů a rodiny

Další dodavatelé

ARRBO milevsko, VEKRA, PORFIX, ISOVER, SCHIEDEL, DEK, FAKRO, STAVOMODUL + místní truhlář.