Isover

Oceněný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Pasivní podkrovní rodinný dům

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 16 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

194 m2

Základní popis

Rodinný dům vlastního návrhu, jedná se o dům pro rodinu s dvěma dětmi. Dům je podkrovní, v přízemí se nachází velká obytná místnost spojená s kuchyní a jídelnou, spíž, koupelna, pracovna a technická místnost. V horním patře se pak nachází ložnice, dva dětské pokoje a velká koupelna. Dům je pasivní a je stavěn svépomocí za dohledu a asistence našeho pana projektanta. Dům má velká okna a je orientován na jih tak, aby měl co největší solární zisky. Dům je postaven z VPC cihel, které z našeho pohledu nabízí výborné akumulační vlastnosti, takže bude dům vytvářet ideální klima jak v létě, tak v zimě. Dům je navržen také jako inteligentní, kdy celý dům bude řídit systém Loxone. V každé místnosti budou čidla teploty, vlhkosti, CO2. Krom těchto čidel bude dům disponovat také venkovními čidly na měření vlhkosti, svitu slunce, teploty, vlhkosti a dalších veličin. Všechna tato data pak budou použita pro efektivnější větrání, vytápění, řízení žaluzií a dalších funkcí domu.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Domek je jednopodlažní s podkrovím, nepodsklepený. Orientací domu vůči světovým stranám a navrženými okenními otvory je zajištěno dostatečně denní osvětlení i oslunění. Pro dosažení pasivního standardu jsou hlavní okenní otvory obytných místnosti situovány na jih a západ. V rámci letní stability místností je naplánováno na jižní a západní straně stínění pomocí předokenních žaluzií.

Základové konstrukce jsou tvořeny žb pasy z betonu C20/25 frakce 8-16mm, prostředí XC2 a horní nadezdívkou ze ztraceného bednění ve dvou až třech vrstvách a žb deskou tl.: 120mm. Vyztuženo 1× oc. sítí 100/100/8

Obvodové stěny


zděné svislé konstrukce z VPC (vápenopískových tvárnic) tl.: 175 a vnitřní příčky tl.: 115mm

Stropy


Zastropení je provedeno pomocí žb keramzobetonového stropu tl.: 200mm

Střecha


Dřevěný typický krov je tvořen hambalkovou soustavou ve tvaru sedlové střechy, kde šikmá část je ve sklonu 36° a v místě provedení vikýře je sklon 27°. Střecha bude provedena s provětrávanými mezerami.

Tepelné izolace

Zateplením na obvodovém plášti tl.: 280mm polystyren EPS 70 F. Zateplený podhled je opatřen minerální izolací tl.: 180mm+160+100mm a z vrchní strany je proveden záklop na kleštiny z osb desek tl.: 22mm.

Způsob topení a ohřevu TUV

Vytápění bude realizováno tepelným čerpadlem země-voda od firmy Acond PASIV-G4. Čerpadlo bude napojeno na zemní registr.

Větrání

Větrání bude realizováno rekuperační jednotkou Stiebel Eltron LWZ 170 E plus

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jsme mladý pár, který se po letech bydlení v pronájmu rozhodl, že už je čas si postavit dům vlastní. Původně jsme si jej chtěli nechat postavit, ale díky skvělé asistenci našeho projektanta a neprofesionalitě některých řemeslníků/firem jsme postupně přešli od dodavetelské stavby až k téměř úplné stavbě svépomocí. Celý proces naší stavby detailně popisujeme na našem blogu https://www.vodnici.net/ a natáčíme časosběrná videa, která jsou k dispozici na serveru youtube (https://www.youtube.com/playlist?list=PLmIcqE4rgYiFzXJ9-tLkpe4ErMfB9Zg3f). Na blogu se dělíme o všechny naše zkušenosti, abychom pomohli i dalším nadšeným stavebníkum s jejich stavbou. Náš blog o našem domě v současnosti navštěvuje cca 300 lidí denně.

Naše budovatelské foto: https://www.dropbox.com/s/pde5jtbpucnbyau/IMG_0001484.jpg?dl=1 a https://www.dropbox.com/s/kp7wrve2584a7xj/IMG_0001487.jpg?dl=1

SKLADBY KONSTRUKCÍ

Komentář

Podívejte se na naše timelapse video ze stavby domečku :)

https://www.youtube.com/playlist?list=PLmIcqE4rgYiFzXJ9-tLkpe4ErMfB9Zg3f

REALIZACE

Architekt

Radek Partika (http://www.atelier-partika.cz/kontakt/)

Realizační firma

stavěno svépomocně

Další dodavatelé

Okna - stolařství Vašíček

VPC - Vapis

Tepelné čerpadlo - Acond PASIV-G4

Rekuperace - Stiebel Eltron LWZ 170 E plus