Isover

Oceněný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Rodinný dům Hrubá Horka

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 26 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

160 m2

Základní popis

Dům je umístěn na jižním svažitém pozemku. Prostorově stavba nepřevišuje okolní stavby a respektuje původní linie. Vzhledem k malé rozloze parcely je navržen malý rodinný dům. Celá dispozice domu je podřízena velkému společnému obytnému prostoru, který přímo navazuje na okolní zahradu. Dostatečné prosvětlení místností umožňují velká pásová okna. Klidná část domu je umístěna do přízemí s výhledem na ozeleněnou střechu garáže a vzrostlý les. Větší garáž poskytuje i prostor pro uskladnění sezóního náčiní a realizaci dalších aktivit. Zahrada je koncipována jako bezúdržbová, porostlá keři a travinami. Fasáda domu je obložena sibiřským modřínem, který bude postupně zvětrávat, tím celý dům zapadne do okolní krajiny. Střechu pokrývá falcovaná krytina. Technické zařízení domu odpovídá současným nárokům, obsahuje řízené větrání, ohřev TUV pomocí tepelného čerpala, elektrická bezakumulační otopná soustava, automatické řízení stínící techniky.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Monolitický železobeton litý do dřevěného nebo systémového bednění.

Obvodové stěny


Stěny přiléhající k terénu jsou z pohledového betonu, ostatní z VPC cihel šířky 240 mm.

Stropy


Železobetonové stropní panely.

Střecha


Nosná konstrukce je tvořena I-OSB nosníky výšky 450-500 mm, které tvoří prostor pro izolaci.

Tepelné izolace

Obvodové stěny RD jsou v koncepci provětrávané fasády. Tloušťka izolace je 300 mm ISOVER UNI. Podlaha 250 mm EPS. Střecha izolována 450-500 mm minerální vlny ISOVER ORSIK nebo CLIMASTONE.

Způsob topení a ohřevu TUV

Podlahové elektrické topení (topný kabel,fólie), TUV pomocí aktivní rekuperační jednotky s integrovanoým zásobníkem na 180 litrů vody (tepelné čerpadlo).

Větrání

Aktivní rekuperační jednotka Nilan VP 18 K nebo COMPACT K (zajišťuje i chlazení).

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jsme manželé, máme 6-tiletého syna. Žijeme v malém městě v podhůří Jizerských hor a zároveň blízkosti Českého ráje. Několik let jsme hledali vhodný pozemek nebo dům k rekonstrukci, nakonec jsme našli pozemek, který se nám líbil zajímavou polohou, tvarem a milými sousedy. Pozemek je velmi svažitý a dává možnost pro netradiční architektonické řešení.

REALIZACE

Architekt

Ing. arch. Tomáš Pfeifer, Ing. Petr Kučera

Realizační firma

svépomocí