Isover

Registrovaný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Vícegenerační rodinný dům Praha

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 20 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

277 m2

Základní popis

Jde o vícegenerační nízkoenergetický rodinný dům, umístěný na mírně svažitém pozemku. RD má dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní (na severní straně je díky umístění ve svahu podzemní podlaží přímo přístupné). Střecha je plochá, zelená (vegetační), pravděpodobně první instalace Isover Flora na rodinném domě v ČR. Vytápění je řešeno tepelným čerpadlem, řízené větrání centrální rekuperační jednotkou. Hlavní obytné prostory jsou směrovány na jih, kde je na pozemku počítáno s malou zahradou. V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyní, dva dětské pokoje se společnou koupelnou a pokoj pro prarodiče. V patře je ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, další dětský pokoj, pracovna a část technického zázemí.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Základové pasy z armovaného betonu C20/25, základová deska z téhož materiálu.

Obvodové stěny


Stavební systém VELOX ve variantě s nejvyšší izolací XL42 plus (U = 0,14 W/m2K). Jde o armovaný beton C20/25 a 200 mm šedého EPS ve ztraceném bednění z 35 mm štěpkocementových desek. Dále je z vnější strany plánována instalace tenké vrstvy izolačního materiálu (EPS nebo MW) jako vyrovnávacího podkladu pod tenkou omítku. Okna jsou dřevěná s izolačními trojskly (Ug = 0,6).

Stropy


Stavební systém VELOX – železobetonový žebírkový monolitický strop s využitím prefabrikovaných prvků Velox jako ztraceného bednění.

Střecha


Plochá vegetační střecha, tepelně izolovaná EPS svahovaným ze 600 mm na 450 mm. Nad tím horní vrstva 100 mm Isover Flora (2 x 50 mm) a tenká vrstva (20 mm) zeminy. Nosná konstrukce střechy je stejná jako u stropů.

Tepelné izolace

Obvodový plášt 200 mm EPS Grey v rámci ztraceného bednění, k tomu ještě přibude několik cm izolace jako vyrovnávací podklad pod omítku. Střecha 450-600 mm EPS a 100 mm Isover Flora. Obvodový plášť suterénu 120 mm XPS. Stropy v garáži 140 mm MW. Relevantní stěny garáže 100 mm MW. Podlahy suterénu 120 mm EPS pod litý beton. V rámci podlah v obytných podlažích bude pod podlahovým topením 40 mm Isover N a 30 mm EPS.

Způsob topení a ohřevu TUV

Zdrojem pro vytápění podlahovým topením i pro ohřev TUV bude tepelné čerpadlo s výkonem kolem 10 kW (výrobce dosud nevybrán).

Větrání

Řízené větrání s rekuperací.

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jsme rodina s dvouletým synem a dvěma dospívajícími dcerami, která potřebuje větší prostor jak pro děti, tak i pro to, aby se pod jednou střechou mohla postarat také o prarodiče (dědovi už je devadesát).

REALIZACE

Architekt

Původní návrh byl připraven ateliérem ArchiCon plus. Tento návrh se však nakonec ukázal pro daný pozemek jako příliš velký a byl přepracován (zmenšen a zjednodušen, ale v duchu původního návrhu) v rámci změny stavby před dokončením ateliérem 3projekt.

Realizační firma

Hrubou stavbu realizoval drobný stavitel, doporučený dodavatelem systému Velox, firmou Hoffmann Chrudim. Plochou vegerační střechu realizovala firma Dekr-stav. Nyní postupně vybíráme realizační firmy na vnitřní instalace a zařízení.

Další dodavatelé

Cemex, Isover, Eurosystémy, ThermWet,... Dodavatel tepelného čerpadla zatím nevybrán.