Isover

Registrovaný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Novostavba rodinného domu, Kuřimské Jestřabí

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 15 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

181 m2

Základní popis

Rodinný dům byl navržen v souladu s požadavky fungování naší rodiny, možnosti stavby svépomocí a energetické úspornosti. Jelikož je stavba situována v malé české vesničce, byl co nejvíce kladen důraz na to, aby se jednalo o stavbu zapadající do okolí, ale zároveň respektující moderní trendy. Dispozičně je řešen jako obytná jednotka 5 + kk s dalšími místnostmi, které mají svůj specifický účel. Dům respektuje okolní morfologii terénu – je osazen do svahu. Horní patro je řešeno jako klidová zóna, dolní patro jako hlavní obytný prostor doplněný o veškeré zázemí domu umístěného při suterénní stěně. Klidová zóna spočívá z jednotlivých pokojů, doplněné o sociální zařízení. Hlavní denní prostor tvoří společná místnost obývacího pokoje, jídelny a kuchyně s otevřeným schodištěm do horního patra. I ve spodním patře je navrženo sociální zařízení a dále technická místnost, sklad s prádelnou a sklep, který je přístupný přímo z kuchyně. Jelikož k domu náleží rozlehlý pozemek cca 1850 m2 je hlavní obývací prostor propojen velkoformátovými okny s okolní zahradou s výhledem do blízké zeleně.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Železobetoné C25/30, XC2 odlévané do bednění z EPS perimetru Isover.

Obvodové stěny


Zděné - kombinace Porotherm T Profi a Porotherm Profi.

Stropy


Monolitický železobetonový strop z betonu C25/30, XC1.

Střecha


Dřevěný krov (neposuvný hambálek), střecha sedlová osazená pálenou glazurovanou taškou Tondach.

Tepelné izolace

Z důvodu velkého množství atypických ploch – viz projektová dokumentace a energetický posudek.

Způsob topení a ohřevu TUV

Uzavřený teplovodní systém napojený na akumulační nádrž 1500 l – zdroj tepla průhledová krbová vložka osazená na předělu obývacího pokoje a jídelny s kuchyní a zplyňovací kotel umístěný v technické místnosti. Zdroj TUV je průtokový přes AKU nádrž doplněný o elektrickou patronu mimo topné období.

Větrání

Řízené větrání s rekuperací.

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jsme čtyřčlenná typická česká rodina – já (hlavní stavitel), žena a naše dvě malé děti 4 letý kluk a 2 letá holčička. Rodinný dům je splněním našeho snu žít nezávisle podle svého, mít možnost trávit většinu volného času na zahradě ať už prací nebo odpočinkem a neméně mít pocit, že někam patříme a mimochodem se podílet na rozvoji naší malé české vesničky. Stavbu domu beru jako naplnění svých vnitřních hodnot a možnost nenásilnou formou ve svých dětech pěstovat zodpovědnost, chuť k práci a rozvíjet myšlenku „kdo nic nedělá, nic nemá“. Oborově jsem mostní inženýr, tedy z oboru stavebnictví. Celý dům jsem si navrhl sám a i postavit jej bylo přímé rozhodnutí. Dnes, po téměř celkovém dokončení můžu prohlásit, že jsem si dům opravdu sám postavil – tedy kromě krovu, oken, rozvodů topení a vody. Zbytek byl proveden v jednom člověku po víkendech a říkám, jde to!

REALIZACE

Architekt

Dohled nad PD – Ing. Tůma

Realizační firma

svépomocí