Isover

Oceněný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

RODINNÝ DŮM POD LESEM

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 23 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

136 m2

Základní popis

Rodinný dům byl vyprojektován nám na míru s ohledem na požadavky rodiny, která má v současné době malé děti, ale plánuje zde i zestárnout; na místo stavby (orientace ke světovým stranám, blízkost lesa, výhledy, okolní stavby), zásady pasivního domu, požadavky úřadů a finance. Postupně jsme museli udělat mnoho kompromisů, až jsme nakonec našli pro nás ideální řešení, které nám snad splní naše sny a vytvoří pro naši rodinu domov. Hodně také ovlivnil program NZÚ, kde se pokoušíme dosáhnout na vyšší dotaci. Dům je samostatně stojící, přízemní s obytným podkrovím, s jednou bytovou jednotkou, nepodsklepený, se sedlovou střechou. Základní hmota odráží okolní venkovskou zástavbu, ale barevností a použitými materiály je jednoznačné, že se jedná o moderní stavbu. V přízemí se nachází společný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou navazující na zahradu, dále koupelna, technická místnost a pracovna. Ta se v době, kdy už se nedostaneme do patra, může proměnit na ložnici. V podkroví jsou dva dětské pokoje, ložnice, koupelna a komora. Proti letnímu přehřívání budou objekt chránit venkovní žaluzie. V další fázi výstavby bude zbudován přístřešek na parkování na severní fasádě. A jestli všechno půjde hladce, tak snad za měsíc začneme stavět.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Objekt je založen plošně na železobetonové základové desce tl. 240 mm. Podloží desky tvoří vrstva zhutněného pěnového skla tl. 600 mm. Pod vrstvou pěnoskla je zhutněná vrstva štěrku tl. 150 mm.

Obvodové stěny


Obvodové stěny a vnitřní nosné zdivo jsou z vápenopískových tvárnic tl. 175 mm na tenkovrstvé lepidlo, zateplené polystyrenem EPS Grey tl. 350 mm, lokálně provětrávaná fasáda s dřevěným obkladem s minerální tepelnou izolací Isover Multimax tl. 280 mm.

Stropy


Betonový skládaný tvořený z betonových trámců a vložek systému Livetherm zmonolitněný tl. 200mm.

Střecha


Sedlová se štítovými atikami s betonovou skládanou krytinou. Konstrukce krovu bude provedena z i-nosníků výšky 400 mm, mezi něž bude vložena tepelná izolace.

Tepelné izolace

Stěny – kontaktní zateplovací systém: EPS Grey tl. 350 mm

Stěny – provětrávaná fasáda: Minerální vlna Isover Multimax tl. 280 mm

Podlaha – pěnové sklo tl. 600 mm + EPS tl. 80 mm

Střecha – Climatizer Plus tl. 400 mm + minerální vlna tl. 40 mm

Sokl – EPS Perimetr tl. 320 mm

Způsob topení a ohřevu TUV

Vytápění a ohřev teplé užitkové vody bude zajišťovat tepelné čerpadlo země-voda s plošným zemním kolektorem. V budoucnu FVE na střeše, příprava pro možnost napojení krbové vložky.

Větrání

Centrální vzduchotechnická jednotka s rekuperací.

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jsme mladá rodina se dvěma malými dětmi. Bydlet v domečku se zahradou byl manželův sen už od doby, kdy se jako malý proháněl na tříkolce mezi pražskými paneláky. Když jsem se začala před několika lety seznamovat s principem pasivního bydlení, okamžitě jsem se pro něj nadchla a netrvalo dlouho a povedlo se mi zbláznit i manžela. Před šesti lety jsme si prošli rekonstrukcí svépomocí a víme tedy, co nás zhruba čeká. Také víme, o co víc si člověk váží toho, co vytvoří sám v potu tváře. A i přes všechna úskalí, které zákonitě provází každou stavbu, tak na ni s odstupem času vzpomínáme v dobrém a těšíme se na další. Navíc teď, když jsme se rozrostli o dalšího člena, tak už nám naše 2+kk rozhodně nestačí. V současném bydlení bojujeme s vlhkostí, a proto se nemůžeme dočkat komfortu v podobě řízeného větrání.

REALIZACE

Architekt

Ing. arch. Petra Nová

Realizační firma

Svépomocí, částečně dodavatelsky