Isover

Registrovaný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Dům z roku 1878

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 107 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

174 m2

Základní popis

Rodinný dům je součástí souboru staveb zemědělského dvora č.p. 1, který byl později rozdělen na dvě části a dům dostal vlastní číslo popisné. První zápis zděného domu na místě původního stavení je v archivním katastru v roce 1878. Dům v posledních letech prochází celkovou rekonstrukcí včetně změny dispozice z původních tří bytových jednotek na dvě bytové jednotky se samostatnými vchody. Při rekonstrukci je cílem zachovat venkovský ráz domu a obnovit atmosféru interiéru rekonstrukcí dnes netradičních konstrukčních řešení stropů.  

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Objekt je založen na kamenných základových pasech s proměnlivou hloubkou založení.

Obvodové stěny


Obvodové zděné konstrukce jsou z plných pálených cihel o tloušťce 75 až 90 cm.

Stropy


Stropy některých místností jsou zčásti zaklenuté „českou plackou“. Některé místnosti jsou zastropené valenou klenbou do I profilů/kolejnic a se štukovanými zrcátky. Jedna místnost má strop dřevěný trámový. Podoba stropů je zachována i při rekonstrukci, případně vyspravena. Některé klenuté stropy byly vyztuženy železobetonovou skořepinou.

Střecha


Střecha je šikmá sedlová se sklonem 41°. Původní nevyhovující střešní plášť z eternitových šablon byl nahrazen lehkou plechovou krytinou s matným povrchem profilovanou do tvaru taškové krytiny. Lehká krytina byla zvolena pro snížení zatížení spodní stavby. Krov je vaznicový s kleštinami, šikmé sloupky jsou uloženy na bačkoře nad střední zdí.

Tepelné izolace

Obvodové stěny objektu budou zatepleny kontaktním zateplovacím systémem izolantem Isover Greywall tloušťky 120 mm. Sokl objektu bude zateplen kontaktním zateplovacím systémem izolantem Isover EPS Perimetr tloušťky 100 mm. V podlaze 1.NP je použit polystyren EPS 100 S Stabil tloušťky 120 mm. Strop bude zateplen minerální vatou Isover UNIROL PROFI tloušťky 280 mm.

Způsob topení a ohřevu TUV

Objekt je vytápěn plynový kotlem o výkonu 12 kW v kombinaci s kachlovými kamny s litinovým teplovodním výměníkem. Otopná soustava je kombinovaná z deskových plechových otopných těles a podlahových otopných ploch. Centrem otopného systému je kombinovaný akumulační zásobník o objemu 750 litrů, na který je napojen ještě solární termický systém.

Větrání

V koupelnách a WC je zajištěno odsávání lokálními ventilátory. V kuchyních nad vařiči jsou umístěny odsavače par s odtahem ven. Větrání pobytových místností je zajištěno nenuceně otevřenými okny. V budoucnu je uvažováno o centrálním řízeném větrání se zpětným získáváním tepla.

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jako mladá rodina čekající druhého potomka jsme hledali místo, kde bychom společně trávili společný rodinný život, kde by děti prožily příjemné dětství strávené v největší míře venku na velké zahradě. Aby jim dům v jejich dětství byl příjemným útočištěm umístěným v klidném okolí. Na první pohled nám učaroval nejen dům z roku 1878 s klenutými stropy, ale i jeho okolí v malebné obci u Pardubic. Dům zvelebujeme šestým rokem. V současnosti v domě a jeho okolí šťastně žijeme jako sedmičlenná rodina ve složení: otec (stavitel, inženýr, zaměstnanec společnosti vyrábějící české solární kolektory SUNTIME), matka (stavitelka-zahradnice, bakalářka, pedagog soukromé základní školy, spisovatelka), syn 6 let, dcera 4 roky, syn 2 roky, pes 4 roky, kočka 2 roky. Těšíme se na další společné roky příjemně strávené v našem krásném domě a na jeho zahradě.

REALIZACE

Architekt

ADAM PRVNÍ spol. s r.o., Jindřišská 746, 530 02 Pardubice

Realizační firma

Genext a.s., náměstí E. F. Buriana 448/1, 500 04 Hradec Králové

Další dodavatelé

JIROUT & ŘÍHA s.r.o., Langrova 456, 533 41 Lázně Bohdaneč - Hydroizolace, podřezání konstrukcí

SASTA CZ, a.s.. Votroubkova 546/11 620 00 Brno - Statické zajištění domu a kleneb

PROPULS SOLAR s.r.o., S. K. Neumanna 2793, 530 02 Pardubice - Vytápění, voda, odpady, solární systém GW cz s.r.o, Paběnice 81, 284 43 Paběnice - Kachlová kamna Aleš Nohejl - Střechy Nohejl, Edvarda Beneše 1633, 535 01 Přelouč - Tesařské a pokrývačské práce

Petr Vokulič, Živanice 76, 533 42 Živanice - Stavební práce, zateplení