Isover

Oceněný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Rodinný dům Mnichovice u Říčan

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 20 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

175 m2

Základní popis

Moderní dvougenerační rodinný dům dle individuálního projektu je dvoupodlažní nepodsklepený s plochou střechou v pasivním standardu, přibližně v polovině půdorysné plochy je dům uskočen o polovinu poschodí a kopíruje tak svažitost terénu. Objekt má tvar tří vzájemně protnutých kvádrů o různých výškách a objemech. Dům má dva vstupy, jeden do hlavní obytné jednotky, druhý do garsoniéry, obě jednotky jsou navíc vnitřně propojeny dveřmi mezi zádveřími. Garsoniéra je bezbariérová. Orientace místností je převážně na jih a západ s velkými prosklenými plochami do zahrady, přístup k domu je od severu z místní komunikace.

Se mnou a dcerou budou ještě bydlet i rodiče Až zestárnou a nebudou se moci o sebe postarat sami, budou bydlet v našem domě v garsoniéře.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Základové pásy z betonu C20/25, základová deska vyztužená kari sítí 150/150/8.

Obvodové stěny


Vápenopískové cihly Zapf Daigfuss KS, tloušťka obvodové stěny 175mm + 300mm polystyren EPS šedý, lokálně 250mm polystyren EPS šedý (v místě obkladu umělým kamenem).

Stropy


Trámce uložené na nosné stěny a vložky (Liabet), tloušťka nosné konstrukce stropu 250mm, v některých místnostech podhledy ze sádrokartonu (krytí rozvodů vzduchotechniky).

Střecha


Plochá jednoplášťová. Trámce uložené na nosné stěny a vložky (Liabet), tloušťka 250mm, parotěsná folie s penetračním nátěrem, polystyren EPS tl.600mm, folie z měkčeného PVC, geotextilie, kamenivo. Nad schodištěm část EPS (560mm) nahrazena PIR/PUR (310mm). Část střechy pokrytá fotovoltaickými panely.

Tepelné izolace

- podlaha 1.NP - polystyren EPS 250mm (ve 2 vrstvách kvůli eliminaci tepelných mostů)

- vnější líc obvodových základů - polystyren XPS 240mm (2 vrstvy), vodorovný pás XPS 120mm

- fasáda - polystyren EPS šedý 300mm, lokálně 250mm (pod obkladem z umělého kamene)

- střecha - polystyren EPS 600mm, PIR/PUR pěna

Způsob topení a ohřevu TUV

Vzduchotechnická jednotka Nilan Compact K s akumulačním zásobníkem na TUV doplňkové elektrické podlahové topení - topné folie a rohože.

19x fotovoltaický panel

Větrání

Vzduchotechnická jednotka Nilan Compact K (řízené větrání s rekuperací).

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jmenuji se Lenka a pracuji jako analytik v datovém skladu v bance. Mám čtyřletou dceru Kristýnku, kterou vychovávám sama. Teď bydlíme v širším centru Prahy v maličkém pronajatém bytě a už se těšíme na dům, který bude stát na naší zahradě v Mnichovicích u Říčan - aktuálně vyřizujeme stavební povolení, stavět by se mělo od dubna. Obě s dcerou máme spoustu zájmů - dcera mimo jiné ráda kreslí a tvoří, já velmi ráda šiju, obě máme rády naši zahradu, kde již nyní pěstujeme květiny a ovoce, a kterou rády zútulňujeme. Doma s námi bydlí v teráriích několik gekonů a dcerka se těší, že v domě bude místo i na akvárium se zlatou rybičkou. Náš současný byt má problém s vlhkostí a je špatně tepelně izolován, proto mým hlavním požadavkem na dům byl pasivní standard a řízené větrání. Těšíme se na prostor a blízkost zahrady. Jsem ráda, že máme přislíbenu nejvyšší dotaci ze Zelené úsporám, pomůže s napjatým rozpočtem stavby.

REALIZACE

Architekt

Ing. arch. Lubomír Korčák a Ing. arch. Veronika Kutilová, www.projektydomu.cz

Realizační firma

www.realizacedomu.cz, výstavba formou řízené realizace s vazbou na architekty a projektanty

Další dodavatelé

- část stavby svépomocí (dokončovací práce, okolí domu, elektroinstalace (s tatínkem elektrikářem))

- Poolpro Říčany (bazén)