Isover

Oceněný dům

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

NÁZEV STAVBY

Novostavba pasivního rodinného domu

  • Zděná stavba
  • Dřevostavba
  • Novostavba
  • Rekonstrukce

FOTODOKUMENTACE

ENERGETICKÁ KRITÉRIA DLE PENB

  • A
  • B

Měrná potřeba tepla na vytápění: 11 kWh/(m2a)

CHARAKTERISTIKA

Půdorysy a řez

Užitná plocha

125 m2

Základní popis

Namalovali jsme si klasický rodinný dům, který nám projektant upravil do plnohodnotného pasivního standartu. Dům je navržen dle základního principu pasivních domů – dokonalá izolace bez tepelných mostů, bez zbytečných a nákladných technologií. Tak, aby jej bylo možné realizovat z podstatné části svépomocí.

KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ

Základní konstrukce

Základy


Založení domu na základových pasech š. 600mm převážně z prostého betonu, nadzemní část ze ztraceného bednění šíře 300mm (1 řada). Základová deska z monolitického betonu třídy C 20/25-XC2 vyztuženého 1× oc. sítí 150/150/8

Obvodové stěny


Celé obvodové zdivo 1. i 2.NP je navrženo z vápenopískových tvárnic tloušťky 175 mm na obvodu domu i na nosné středové zdivo. Příčky mají tloušťku 115 mm.

Stropy


Stropy obytné části jsou betonové skládané tl. 200mm (BS Klatovy).

Střecha


Konstrukce krovu RD je navržena ze systému Steico iJoist – dřevěné I nosníky výšky 400mm, které budou zároveň vymezovat instalační dutinu pro foukanou tepelnou izolaci Climatizer PLUS.

Tepelné izolace

Obytná část domu: bude zateplena kontaktním zateplovacím systémem na bázi šedého fasádního EPS tloušťky 300mm. Finální omítka silikonová. Podlaha: EPS tloušťka 250mm Střecha: Climatizer PLUS 400mm

Způsob topení a ohřevu TUV

Rodinný dům v pasivním standardu nebude, z důvodu min. teplené ztráty, vybavena konvenčním systémem vytápění. Většinu tepelné ztráty domu pokryje systém centrální VZT systém s rekuperací a ohřevem přiváděného vzduchu pomocí TČ (kompaktní VZT jednotka Nilan Compact) a pro doplnění zbývající tepelné energie s dostatečnou rezervou postačují elektrické přímotopy s výkonem 500 W.

Teplá voda bude připravována v akumulačním ohřívači 180 l napojeným na tepelné čerpadlo vzduch-voda o výkonu 2,1 kW – součást VZT kompaktní jednotky Nilan Compact.

Větrání

Je navrženo centrální nucené větrání s rekuperací odpadního. Rozvody VZT jsou navrženy ze SPIRO potrubí ø 160 a 125 mm.

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE

O STAVITELI

Jmenujeme se Iveta a Viktor. Máme dvě úžasné cerečky 4 a 2 roky. Iveta pochází z vesnice, takže život na sídlišti nebyl to, o čem snila – o domku se zahradou, kde si děti hrají. Před rokem jsme měli štěstí a získali krásný pozemek. Od toho byl jen krůček k prodeji bytu a plánování stavby. Začali jsme malovat, počítat a jezdit po prohlídkách domků. Vývoj domu nakonec byl přes nízkoenergetický až k pasivnímu. Lidé v našem okolí si klepou na čelo. Nechápou, proč stavíme na Valašsku dům bez kotle, bez komínu, bez přesahů, 30 cm zateplení a k tomu ještě s rekuperací... My ale víme, co chceme a v létě si náš sen začneme svépomocí plnit.

REALIZACE

Architekt

Jan Martínek, Pasiv Projekt, http://www.pasiv-projekt.cz/

Realizační firma

Stavba bude provedena svépomocí částečně dodavatelsky

Další dodavatelé

Slavona, Nilan CZ